81 VÝROČÍ: 23. 10. 1863 byl založen Club Alpino Italiano - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

VÝROČÍ: 23. 10. 1863 byl založen Club Alpino Italiano


VÝROČÍ: 23. 10. 1863 byl založen Club Alpino Italiano23.10.2023 U zrodu v současnosti největšího a nejstaršího italského horolezeckého spolku, který dnes plní úlohu národního alpinistického sdružení zastupující Itálii v UIAA, stáli dva významní politici a intelektuálové. Quintino Sella, geolog, vědec a pedagog, ekonom a italský státník, a Giovanni Barracco potomek jedné z nejbohatších italských šlechtických rodin, liberál a podporovatel Garibaldiho, známý sběratel a mecenáš.

Lokální verze ofociálního loga
Lokální verze ofociálního loga

Gruppo speleologico Grotte CAI Savona
Gruppo speleologico Grotte CAI Savona

Horská a speleologická záchranná služba
Horská a speleologická záchranná služba

Speleologická škola CAI nedávno oslavila 50 let své existence
Speleologická škola CAI nedávno oslavila 50 let své existence

Původní myšlenka na vznik alpinistického spolku po vzoru v té době již fungujících organizací v Rakousku, Švýcarsku a zejména londýnského Alpine Club, se údajně zrodila 12. srpna 1863 při Sellově výstupu na třítisícovku Monviso při hranicích s Francií. Oficiálně byl CAI založen o několik měsíců později, na turínském hradě Castello del Valentino (původně rezidenci panovnického Savojského rodu), konkrétně 23. října v jednu hodinu odpoledne. Mezi prvním členy byla řada předních osobností italské politiky, vědy i kultury. Kromě výše zmíněných poslanců národního parlamentu Selly a Barracca i Bettino Ricasoli (pozdější ministerský předseda), za kterým tehdy již byla úspěšná kariéra ministra zahraničních věcí italského království, baron Ferdinand Perrone (který byl zvolen prvním presidentem CAI) či významný chemik a farmaceut Giovanni Battista Schiapparelli, zakladatel stejnojmenné, dodnes prosperující farmaceutické společnosti, či profesor geologie Bartolomeo Gastaldi (který se později stal druhým presidentem CAI), Giovanni Piacentini, Giorgio Tommaso Cimino, Luigi Vaccarone a další.

Club Alpino Italiano se poměrně rychle rozrůstal. Zpočátku sídlil v Turíně, později v Miláně, a zakládal pobočky v dalších městech. Po první světové válce, a po připojení převážně Italy osídlených oblastí poraženého Rakousko-Uherska k Itálii, se součástí CAI staly např. Societá degli Alpinisti Tridentini, či v Julských Alpách působící Societá Alpina delle Giulie, později se do činnosti CAI zapojily i vysloveně turistické spolky, jako např. velká organizace Societa Escursionisti Milanesi, které si v rámci CAI zachovávají určitou autonomitu a fungují jako významné sekce národního horolezeckého svazu. Podobný statut má v rámci CAI dodnes akademický horolezecký klub Club Alpino Accademico Italiano či národní organizace horských vůdců Associazione Guide Alpine Italiane.
V rámci CAI je mimo tradičního alpinismus (tedy zejména horolezectví a skialpinismu) organizována i speleologická činnost, vysokohorská, pěší i lyžařská turistika, canyoning, ale hlavně organizace horské a speleologické záchranné služby, Corpo Nazionale di Soccorso Alpino e Speleologico (CNSAS). CAI je rovněž zřizovatelem odborných škol (např. horolezecké, skialpinistické, speleologické) a řady odborných komisí, od bezpečnostní po komisi ochrany přírody v horách - Commissione Centrale per la Tutela dell´Ambiente Montano (TAM), vydavatelem dvou měsíčníků, průvodců i turistických map a provozovatelem řady horských chat a útulků.
-tof-

Externí odkazy:
Oficiální stránky CAI
Vědecká komise CAI
Národní horské muzeum
Záchranná služba - Corpo Nazionale di Soccorso Alpino e Speleologico (CNSAS)
Akademický klub (CAAI)
Horští vůdci
MountainBlog.it – infoservis CAI

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2009.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory