236 OSOBNOST: 26. 9. 1987 zemřel Herbert Tichy - Horolezecká abeceda: vzdělávání, bezpečnost, metodika, učebnice, skripta, informace, kurzy
Horolezecká abeceda - ilustrace

OSOBNOST: 26. 9. 1987 zemřel Herbert Tichy


OSOBNOST: 26. 9. 1987 zemřel Herbert Tichy26.09.2023 Rakouský spisovatel, geolog a horolezec Herbert Tichy, účastník mnoha slavných výzkumů v nejodlehlejších světových končinách, známý horolezec a hlavní protagonista prvovýstupu na Čo Oju, novinář, publicista a autor řady odborných i populárních knih, včetně řady dobrodružných románů pro mládež, ale především věčný a pokorný poutník, zamilovaný do Asie, zemřel ve své rodné Vídni ve věku pětasedmdesáti let.Herbert Tichy


Herbert Tichy (1. 6. 1912 Vídeň - 26. 9. 1987 Vídeň)

Herbert Tichy se vyznačoval věčným neklidem, touhou po poznání a obrovskou pokorou, která jej vedla k cestám do nejodlehlejších končin i k nejvyšším velehorám s využitím minimálního množství prostředků. Putoval často v hávu místního obyvatelstva a později dokázal své cesty popsat ne jako skvělé úspěchy bílého muže v dalekém světě, ale pohledem prostého člověka, s obrovskou empatií pro život a problémy místního obyvatelstva.

Na svoji první cestu se vypravil ještě jako student geologie. Působil v na indickém subkontinentu, v Arktidě (na Aljašce i v Grónsku), ale nejvíc jej lákají výšiny Himálaje. Společně s Maxem Reischem podnikl motocyklový výlet do Indie a Himálajských předhůří. Ovlivněn díly známého cestovatele Svena Hedina toužil po hlubším poznání Tibetu.
Na cestách jej zastihla i druhá světová válka, kterou strávil právě v Asii, především v čínském Pekingu, ze které se pro napjatou mezinárodně politickou situaci nemohl dostat. Jak lakonicky později napíše, z plánovaných pěti měsíců bylo najednou sedm let. V této době navštívil Thajsko, Vietnam i vytoužený Tibet. Zdrojem živobytí se mu poprvé stalo psaní. Stal se korespondentem několika evropských novin, do kterých zasílal své cestopis a postřehy. Reportérské zkušenosti a pozorovací schopnosti uplatnil mnohem později, kdy se stal známým publicistou a cestovatelem zaznamenávajícím své postřehy z cest. Mimo Asii se věnoval i cestám po Africe, či Oceánii a počet jeho cestopisů je více než úctyhodný.

Všechny jeho sny a cíle jakoby vyvrcholily, když poměrně krátce po válce, v roce 1953 obdržel povolení nepálské vlády k průzkumu západního Nepálu, jehož součástí je i povolení k vyhledávání výstupových cest a výstupů na dosud nezlezené velehory. Dostal se tak do oblastí, které před ním z Evropanů prošel pouze švýcarský geolog Toni Hagen. Výzkumné cesty plánoval a realizoval společně s šerpským průvodcem, který se stal jeho neocenitelným pomocníkem a druhem. Tím byl Pasang Dava Lama, účastník Wiessnerovy předválečné expedice na K2 v roce 1939, která by bezmála dosáhla úspěchu.

O rok později, v roce 1954 se Herbert Tichy a Pasang Dava Lama, posíleni o horolezce Josepha Jöchlera vydali k dosud málo známé a prozkoumané osmitisícovce Čo Oju. Tichého koncepce velmi lehké expedice postupující bez větší podpory slavila zcela nečekaný úspěch, a odvážná trojice zaznamenala prvovýstup na osmitisícový vrchol. V době obrovských manévrů velkých národních expedic byla tato výprava, bez použití kyslíkových přístrojů a s uplatněním prvků alpského stylu opravdu mimořádným úspěchem.
-tof-

Repro: archiv www.horolezeckaabeceda.cz; ilustrační fotografie z knihy Herbert Tichy: Cho Oyu, Ullstein Verlag, Vídeň 1955 a Wikipédia – Otevřená encyklopedie; licence wikipedia/commons

Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium byl poprvé publikován v r. 2010.


Zpět na hlavní stranu

Newsletter

Chcete-li dostávat informace o novinkách na tomto serveru, zadejte prosím Váš email.

Reklama

Nakladatelství Epocha s.r.o.

Nakladatelství Epocha
nabízí ze své produkce:

Reinhold Messner
GOBI
poušť ve mně

Cena při nákupu přes
e-shop je 269 Kč.
Informace a možnost
zakoupení zde

Inzerenti a partneři

Petzl

TENDON - horolezecká a statická lana a příslušenství

Penzion U Skalního potoka

Horyinfo

Specialista na knihy o horách

horoLEZECKÉ průvodce.cz

Sportovní škola BEN

HOROKUPECTVÍ - Knihy a ostatní o horách a lezení

Karavanseráj: libanonská a indická restaurace

Vertical Sport

Krásy Slovenska Online

ČSOP

Přípluv

HedvábnáStezka.cz: chytřejší než velbloud

FelsenWelt

Občanské sdružení Surya

Nadační fond Inka

Himálajské centrum v Praze

BRDY

BRDY.org

Mountain Wilderness

Ekolist.cz

Copyright © 2007-2024

Všechna práva vyhrazena
Tomáš Frank & SHA
Design: K.Karasz & R.Kvasňa
HTML,CSS,PHP: Roman Kvasňa
Optimalizováno pro IE7+8 a FF2+3 rozlišení 1024x768 a vyšší

Krásné hory